Wakacje to czas relaksu, beztroski i zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu, jednak także okres, kiedy częściej dochodzi do urazów i zranień.

 

W takich sytuacjach farmaceuta jest osobą, do której w pierwszej kolejności kierowane są prośby o niezwłoczną poradę. Jego rekomendacje mają wtedy kluczowe znaczenie w procesie leczenia, gdyż nowoczesne metody opatrunkowe i skuteczne środki antyseptyczne mogą znacząco wpłynąć na proces gojenia się ran i zapobiegania infekcjom. Warto zatem skorzystać z wiedzy pracowników farmacji, aby bezpiecznie cieszyć się letnim wypoczynkiem. Jak pokazują statystyki Google Trends, w długie weekendy oraz w wakacje częściej poszukujemy w Internecie informacji związanych z radzeniem sobie z drobnymi ranami, urazami i oparzeniami. W efekcie trafiamy do apteki, by skompletować wakacyjną apteczkę lub poradzić sobie z drobnymi obrażeniami. A tam na straży stoi farmaceuta, który, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, pomoże skutecznie przyspieszyć gojenie ran oraz zapobiegać infekcjom.
Zwiększając aktywność fizyczną podczas wakacji, narażamy się również na częstsze urazy. Według danych GUS, w 2023 roku liczba udzielanych porad ambulatoryjnych wzrosła o blisko 6% w porównaniu z 2022 rokiem. W izbach przyjęć lub SOR udzielono pomocy medycznej blisko 4 mln Polaków, z czego dzieci stanowiły blisko 20% ogólnej liczby przypadków. W niektórych przypadkach, które nie wymagają zgłoszenia się na SOR, to właśnie farmaceuci, mogą rekomendować nowoczesne i skuteczne rozwiązania do dezynfekcji, skaleczeń i ran.

 


Drobne urazy i zranienia – rosnący potencjał porad farmaceutycznych


Pierwsza pomoc staje się niezwykle ważna, ponieważ coraz więcej osób zgłasza się do aptek po poradę w przypadku drobnych urazów, szczególnie związanych ze sportem i aktywnością fizyczną. Eksperci z Wielkiej Brytanii podkreślają, że poziom zapytań od pacjentów związanych z opieką nad raną dynamicznie rośnie, dlatego kluczowe znaczenie ma szkolenie personelu aptek w zakresie opieki nad raną. W krajach anglosaskich pracownicy aptek szkolą pacjentów w zakresie prawidłowych technik odkażania ran, zmiany opatrunków i udzielają instrukcji dotyczących dalszego postępowania w przypadku ran. W Polsce rola aptek w opiece nad drobnymi ranami powoli zmierza w tym samym kierunku. Farmaceuci stają się pierwszym punktem kontaktu w przypadku drobnych wypadków udzielając natychmiastowych porad dotyczących stosowania odpowiednich środków antyseptycznych, opatrunków, plastrów i bandaży oraz technik pielęgnacji ran, co przyczynia się do szybszego ich gojenia. W okresie letnim, gdy aktywność na świeżym powietrzu zwiększa ryzyko urazów, ich rola w profilaktyce i edukacji zdrowotnej jest niezwykle istotna. Pomagają im w tym preparaty z oktenidyną, dostępne w aptekach, które mogą nawet piętnastokrotnie przyspieszyć proces gojenia się rany. Substancja ta zapobiega infekcjom, pomagając oczyścić ranę i eliminuje zarówno bakterie, wirusy, jak i grzyby. Jest bardzo bezpieczna i może być stosowana u dzieci, już od pierwszego dnia życia.


„Rola farmaceuty w Polsce zaczyna się zmieniać. Nasze apteki mogą wkrótce przypominać te z Wielkiej Brytanii, gdzie apteka ogólnodostępna jest postrzegana jako trzeci filar systemu opieki zdrowotnej (NHS), w którym zespoły farmaceutyczne są pierwszym punktem, do którego należy zwrócić się w przypadku drobnych wypadków, w tym podstawowej opieki nad raną” – podkreśla dr n. farm. Piotr Merks, Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.


Bezpieczne odkażanie przy dłuższym użyciu


Do odkażania powierzchownych ran takich jak: skaleczenia, otarcia, czy szwy pozabiegowe zalecane jest stosowanie leków z oktenidyną. Jest to substancja, która dzięki swojej stabilności chemicznej i ograniczonej absorpcji przez skórę, może być bezpiecznie stosowana, nawet przy dłuższym użyciu. Nie jest cytotoksyczna, co oznacza, że nie uszkadza komórek zdrowej tkanki, co jest szczególnie ważne u dzieci oraz w leczeniu ran przewlekłych i oparzeń. Spraye z oktenidyną mogą być stosowane u dzieci od pierwszego dnia życia. Polecane są także w pielęgnacji kikuta pępowinowego noworodków. To ogromna zaleta, ponieważ rodzice mogą czuć się pewnie, stosując ten środek u swoich pociech.
Jak farmaceuta może pomóc w opiece nad raną w aptece?


Farmaceuta przede wszystkim wskaże możliwe sposoby odkażenia rany, zwracając uwagę, by przed użyciem jakiegokolwiek środka rany należy oczyścić i osuszyć obszar rany. Zwróci też uwagę, że należy unikać kontaktu z oczami i nie stosować produktu wewnątrz ciała, z wyjątkiem zastosowań na błonach śluzowych zgodnie z zaleceniami. W przypadku poważniejszych urazów farmaceuta doradzi konsultację z lekarzem specjalistą oraz zastosowanie profilaktyki przeciw tężcowi. A w przypadku mniejszych otarć, czy skaleczeń zarekomenduje sprawdzony, bezpieczny i działający lek.


Oferujemy również możliwość zamówienia drukowanej wersji przewodnika. W przypadku zainteresowania, prosimy o zgłoszenie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z podaniem danych kontaktowych oraz adresu do wysyłki.


Miłych i bezpiecznych wakacji!

 

Plik do pobrania