Opieka farmaceutyczna przyczynia się do poprawy zdrowia pacjentów poprzez monitorowanie efektów leczenia oraz redukuje koszty terapii poprzez realizowanie zdefiniowanego katalogu usług farmaceutycznych.
W Polsce nie funkcjonuje obecnie model opieki farmaceutycznej dostosowany do krajowego systemu opieki zdrowotnej. Apteki ogólnodostępne w innych krajach realizują opiekę farmaceutyczną, dysponując szerokim wachlarzem usług farmaceutycznych podzielonych na zdefiniowane katalogi, finansowanych przez programy prywatne lub Państwową Służbę Zdrowia.
Wdrożenie modelu opieki farmaceutycznej w oparciu o katalog usług i doświadczania innych krajów, zmieniłoby postrzeganie aptek ogólnodostępnych przez pacjentów w Polsce. Angażując się w działania propacjenckie takie jak doradztwo farmaceutyczne, apteki ogólnodostępne w Polsce poprawiłyby zadowolenie pacjentów z oferowanych przez nich usług. Lojalność pacjentów względem apteki, gdzie występuje rozbudowany katalog usług, jest wyższa w porównaniu do aptek bez opieki farmaceutycznej.
Celem wstępu do pilotażu OF jest ogólnopolskie badanie satysfakcji pacjenta z zastosowaniem specjalnie zaprojektowanej ankiety do którego zapraszamy wszystkie apteki w Polsce. Minimalna liczba zwróconych ankiet do analizy wymaganej w pilotażu OF jest proporcjonalna do objętości wydawanych leków w ciągu miesiąca, zgodnie z poniższą wskazówką:
0-2000 – 50 ankiet
2001-4000 - 75 ankiet
4001-6000 - 100 ankiet
6001-8000 - 125 ankiet
8001-wzwyż - 150 ankiet
- Średnia miesięczna ilość pozycji wydanych leków Rp z apteki oraz liczba koniecznych do zwrócenia ankiet na koniec badania.
- Ankieta musi być wolna od reklam.
- Podczas przekazania kwestionariusza należy:
a) wyjaśnić pacjentowi, do czego służy;
b) podać instrukcje dotyczące sposobu wypełnienia;
c) opcje zwrotu: wypełnienie na miejscu lub zwrócenie w kopercie.
d) opis, co zostanie zrobione z udzielonymi odpowiedziami - Ankiety powinny być zwrócona na adres: Dr n. farm. Piotr Merks, Zakład Technologii Postaci Leku, CM UMK, ul. A. Jurasza 2, 85-089, Bydgoszcz, zapakowane w kopertę z opisem adresu apteki.
- Za koniec badania to osiągnięcie wymaganej ilości ankiet.
Jeśli Ty i apteka w której pracujesz, jesteś zainteresowana/y wzięciem udziału w największym projekcie opieki farmaceutycznej w Polsce napisz do Nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ! Badanie prowadzone jest przez Zakład Technologii Postaci Leku na CM UMK w Bydgoszczy oraz I Klinikę Kardiologii, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pobierz ankietę TUTAJ: