W dniu 10 września 2018 odbyło się spotkanie z Dr Régis Vaillancourt gościem specjalnym, który dla Naczelnej Izby Aptekarskiej, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie oraz Związków Zawodowych Pracowników Farmacji, przeprowadził wykład o roli farmaceuty w Kanadzie oraz zapozna Nas z projektem pilotażowym opieki farmaceutycznej, początkach opieki farmaceutycznej w Kanadzie oraz systemu piktogramów farmaceutycznych używanych w praktyce Kanadyjskiej.
Spotkanie było skierowane do: farmaceutów, którzy chcą wprowadzać opiekę farmaceutyczną w swoich aptekach, studentów wydziałów farmaceutycznych, kadry naukowej wykładającej opiekę farmaceutyczną w Polsce, agencje rządowych oraz firm farmaceutyczne: działy badań klinicznych. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem Naszego gościa przez Prezesa OIA w Warszawie Michała Byliniaka oraz Przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Farmacji (ZZPF) dr n. farm. Piotra Merksa. Pierwszą część wykładu rozpoczęliśmy od przedstawienie sposobu funkcjonowanie aptek ogólnodostępnych i aptek szpitalnych w Kanadzie. Dowiedzieliśmy się jak rozpoczęto wdrażanie OF przed 36 laty, a do tego otrzymaliśmy praktyczne informacje od czego powinniśmy zacząć w Polsce. Pan Profesor, powiedział o rola usług farmaceutycznych w realizacji opieki farmaceutycznej na przykładzie, usług realizowanych w Kanadzie oraz podkreślił rolę farmaceuty w komunikacji z pacjentem. Poruszony został temat narzędzi do komunikacji jakim są w Kanadzie piktogramy farmaceutyczne. Bardzo ciekawym tematem była rola farmaceuty w robieniu szczepień w aptece oraz rola w kampaniach na rzecz zdrowia publicznego. Olbrzymim zaciekawieniem, młodzi farmaceuci słuchali ostatniej części wykłady gdzie opowiadano o tym jak zdobyć kwalifikację w Kanadzie jako polski farmaceuta i jak wygląda proces rekrutacji.
Dr Vaillancourt jest badaczem klinicznym w Instytucie Badawczym CHEO i dyrektorem apteki szpitalnej Szpitalu Pediatrycznym w Ottawie w Kanadzie. Jest specjalistą w dziedzinie farmacji praktycznej, opieki farmaceutycznej oraz farmacji klinicznej. Brał czynny udział we wprowadzaniu opieki farmaceutycznej w aptekach kanadyjskich. Dr Vaillancourt bierze udział w wielu projektach związanych z opieką pediatryczną, w tym w zakresie poprawy umiejętności zdrowotnych „health literacy”, używania piktogramów do oznaczania leków, systemów zarządzania lekami i chronicznego leczenia bólu. Jego długofalowe badania koncentrują się na bezpieczeństwie leków. Jego apteka prowadzi rocznie około 50 projektów badawczych dla różnych firm farmaceutycznych oraz jedne z najlepszych praktyk studenckich w zakresie farmacji klinicznej na świecie.
Jest farmaceutą wysoce zasłużonym dla środowiska i branży oraz szeroko rozpoznawany wśród liderów światowej farmacji. Poprzez liczne nagrody i nominacje, takie jak tytuł Kanadyjski Farmaceuta Roku (Canadian Pharmacist of the Year (2004) i przyznanie Order of Military Merit przez generalnego gubernatora Adrienne Clarkson. Dr Vaillancourt i jego prace naukowe są cytowane w różnych obszarach praktyki farmaceutycznej. Dziedziny praktyki badawczej: reakcje alergiczne, ból, praktyka apteczna i farmacja społeczna.
Obecnym celem badań Dr. Vaillancourt jest zajęcie się problemami klinicznymi zarówno z perspektywy ilościowej, jak i jakościowej, w celu zmiany zdrowia i dobrego samopoczucia dzieci i ich rodziców poprzez natychmiastowe włączenie wyników badań do opieki nad pacjentem. Jako mentor naukowy od 2014 roku wspólnie z Dr Piotrem Merksem i prof. nadzw. dr. hab. n. med. Miłoszem Jaguszewskim, mgr farm. Damianem Świeczkowskim, wspiera program budowanie narzędzi do komunikacji z pacjentami.