Współczesna farmacja stawia przed absolwentami uczelni ogromny wybór kierunku ścieżki zawodowej.

Jednakże na pewno niemal każdy student spotkał się z krytycznymi głosami mówiącymi, że „farmaceuta to sprzedawca po ciężkich studiach”. Czy faktycznie tak jest? Nie. A czy student pierwszego roku farmacji wie tak naprawdę jaka czeka go przyszłość? Niestety – również nie.

Mam na imię Mateusz i jestem studentem czwartego roku farmacji. Można mnie opisać na wiele sposobów, ale nie nazwałbym siebie mało ambitnym. Już w trakcie kolejnych lat nauki chciałem spróbować robić „coś więcej”, nauczyć się czegoś poza uczelnią, dlatego w tym roku zdecydowałem wysłać CV do firm farmaceutycznych. Najtrudniej jednak jest zacząć… Pytanie nr 1. – do jakich firm się kierować? Nr 2. – co napisać, żeby mnie przyjęto? Nr 3. – do ilu firm to wysłać? Czym one w ogóle się różnią? Pytania tego gatunku się mnożyły, aż w końcu bańka pękła. Przecież to nie może być trudne! I ten głos w głowie pociągnąć to dalej – zgłoszenia zostały rozesłane.

Zostałem przyjęty do firmy ClinMed Pharma zajmującej się badaniami klinicznymi. Temat brzmiał równie obco, co pojęcie „analizy klasycznej” dla pierwszoroczniaków. Ekscytacja mieszała się z przerażeniem, obawą, że nie poradzę sobie w takiej firmie. Pierwsze dni zasypywały mnie nowymi pojęciami, procedurami, które były obce i zupełnie nieznane, ale przecież po to tu jestem… Trzeba to ogarnąć. Przeczytałem Zasady Dobrej Praktyki Klinicznej, część Prawa Farmaceutycznego, część informacji doczytałem na zaufanych stronach internetowych – nauka, nauka, nauka. Czy to wystarczy?

Zostałem bardzo miło przyjęty na staż, każdy okazał się sympatyczny, a kolejne osoby starały się przekazać coraz więcej informacji na temat swoich zajęć. Zdążyłem nieco się wdrożyć i ClinMed Pharma stało się dla mnie źródłem wiedzy na, jak się okazuje, bardzo skromnie poruszany na studiach, temat badań klinicznych.

Jak leki są wprowadzane do obrotu? Skąd wiemy jakie mają skutki uboczne? W jaki sposób lekarze dobierają terapię dla pacjenta i znają działanie tych wszystkich substancji? To całkiem błahe pytania, ale odpowiedzi nie ma na Wikipedii. To badania kliniczne są źródłem wiedzy o nowych lekach, terapiach i działaniach niepożądanych. Prowadzone badania nie miałyby szans na powodzenie, gdyby nie były prowadzone przez wykwalifikowanych lekarzy oraz nadzorowane przez dociekliwych i wyedukowanych farmaceutów.

Współczesny absolwent farmacji ma mnóstwo możliwości rozwoju, dróg, które stoją otworem. Jedynym problemem jest obecna świadomość, która pomimo progresu nadal jest na niskim poziomie. Warto uczestniczyć w programach stażowych w firmach farmaceutycznych, odbyć staż w aptece ogólnodostępnej, szpitalnej, spróbować sił w gałęziach naukowych, aby zdobyć doświadczenie, ale przede wszystkim nabrać świadomości co do własnej wiedzy i możliwości w dalszym rozwoju.

ClinMed Pharma dało mi dużo cennych lekcji, ale jedna z nich jest ważniejsza od całej reszty – możliwość uczestnictwa w takim stażu jest bezcenna dla studenta farmacji. Nie wiem jak Wy, ale ja ruszam dalej!

ClinMed Pharma Sp. z o.o. jest obecny na rynku od 2006 r. i prowadzi badania z lekami i wyrobami medycznymi we wszystkich wskazaniach terapeutycznych. ClinMed Pharma wchodzi w skład grupy Neuca.