Większe oczekiwania: Opieka zdrowotna oparta na aptece – przyszłość Europy.
Sprawozdanie to zostało przygotowane przez Uniwersytet Londynie, Wielka Brytania.

W sześciu krajach Europy - Francja, Niemcy, Grecja, Polska, Szwecja i Wielka Brytania - połowa populacji popiera rozszerzeniem uprawnień farmaceutów pracujących w aptekach ogólnodostępnych do dostarczania ludziom leków na receptę bez konieczności udania się do lekarza. Szczególnie silne poparcie dla tej koncepcji zostało znalezione w Polsce i Wielkiej Brytanii. Ma to związek z podobieństwem tych krajów jeśli chodzi o zmianę kategorii dostępności leków z Rp. na OTC.


Polska charakteryzuje się niskim ogólnych wydatków zdrowotnych, i wysokich dopłat pacjentów do leków. 


Apteki w Polsce 


Polska dzieliła doświadczenia upadku komunizmu wraz ze wschodnimi Niemcami, a od 2004 r. miały miejsce kolejne zmiany w ramach jednolitego rynku Unii Europejskiej. Polska sytuacja polityczna i gospodarcza wpłynęła znacząco zarówno na zdrowie publiczne i rozwój sektora zdrowotnego w tym kraju. Polska służba zdrowia przeszła szereg trudnych reform w ostatniej dekadzie, który po raz pierwszy wprowadził system oparty na obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, a następnie stworzył scentralizowany Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Natomiast wszelkie plany związany z reforma prawa farmaceutycznego oraz systemu aptek zostały przerwane.

Kilka ciekawych puntów:
1) Respondenci uczestniczący w badaniu - odnotowali, że poziom niezadowolenia z dostępu i jakości, ochrony zdrowia w Polsce jest wyższy niż w innych krajach członkowskich tak samo ma się sprawa aptek.
2) Historycznie, początki polskiego systemu opieki zdrowotnej to jak porównuje raport czasy Bismarcka, z pierwszej połowy XX wieku, a następnie na modelu panującym w Związku Radzieckim.
3) Lekarz rodzinny w Polsce i UK – modele służby zdrowa są zbieżne. 
4) Respondenci tego badania potwierdzili, że społeczny status zawodowy farmaceutów jest stosunkowo niski.
5) Ekonomiczna sytuacja właścicieli aptek w Polsce wydaje się być bardziej zadowalające.
6) Postęp w zakresie rozszerzonej opieki farmaceutycznej jak dotąd nadal ograniczony.
7) Obserwatorzy z UK powiedzieli: „Polska jest tu gdzie my byliśmy w 1960 roku" jeśli chodzi o farmację. 
8) Badani narzekali na wysokie obciążenia pracą w aptece, nudą i izolacją obu grup zawodowych (techników farmaceutycznych) oraz od pacjentów i pozostałych pracowników służby zdrowia i pacjentów.
9) Jak mówiono, apteki często mają szyby lub inne ekrany oddzielające ich od społeczeństwa.
10) Jeden respondent (który pracował w polskiej sieci aptek) skomentował "Pieniądze pochodzą z leków. Chcielibyśmy móc udzielać pacjentom rady, ale to tylko zależy od dobrej woli i czasu. Nie mamy za to płacone".
11) Apteka to wspaniale miejsce dla dzisiejszej kobiety. Mówiono też: "dobra praca dla kobiet", najwyraźniej z powodu stabilności i przewidywalnej płacy, stałych roboczych godzin pracy, które pozwalają na obowiązki i planowanie rodziny.
12) Opór polityków oraz brak woli w rozpoczęciu zamian w polskiej farmacji.
13) Konflikt farmaceutów z środowiskiem lekarskim, Ci drudzy uważają, że farmaceuci wchodzą w ich kompetencje.
14) Polscy farmaceuci (którzy mają wykształcenie pięcioletnie) mają pełne prawa do wydawania leków. Technicy farmaceutyczni (którzy mają dwa lata szkolenia) mają ograniczone prawa i powinni wedle prawa pracować pod nadzorem farmaceuty. W praktyce, jednakże, technicy pracują niezależnie.
15) Ludzi nie stać na leki.
16) Polscy farmaceuci wyrażają chęć sprawowania opieki farmaceutycznej.
17) Obecny poziom rozwoju aptek w Polsce jest na jednym z ostatnich w Europie.
18) Raport pozostawia jednak wielkie nadzieje, na rozwój i przyszłe wprowadzenie farmacji klinicznej w Polsce, powołując się na wprowadzenie systemu DMP ( Dokumentacji Elektronicznej Pacjenta).