Pandemia była strasznym czasem dla nas wszystkich, we wszystkich naszych społecznościach, w naszych krajach i na całym świecie. I wciąż jeszcze się nie skończyła. Farmaceuci we wszystkich sektorach, ale szczególnie ci lokalni, byli dostępni, otwarci i świadczyli usługi dla swoich społeczności, w dzień i w noc, przez cały czas trwania pandemii. Farmaceuci pracowali ramię w ramię z pracownikami o krytycznym znaczeniu, z opieką medyczną. Widzieliśmy, że musieli radzić sobie z wieloma pytaniami od swoich pacjentów. Widzieliśmy, że musieli zarządzać różnymi zapasami leków, a czasem nawet oceniać stan zdrowia pacjentów.

W miarę narastania pandemii, o tej porze w zeszłym roku, widzieliśmy, że liczba zapytań i oczekiwań wobec nich naprawdę się zmieniła. Pojawiły się ogromne oczekiwania, że farmaceuci będą źródłem porad, źródłem korygowania fake newsów i źródłem pomocy w zmianie przeznaczenia leków. Oprócz swoich własnych potrzeb, myśleli o potrzebach swoich rodzin. Farmaceuci byli dostępni, oferując im leczenie i oferując im ocenę stanu zdrowia w połączeniu z różnymi zastosowaniami leków, często decydując czy powinien być nowy przepisany lek, czy też kontynuacja przepisanego leku, a także co z receptami u dzieci i u osób starszych. Ponieważ pacjenci pozostawali w domach, nie odwiedzali pogotowia ratunkowego ani swoich lekarzy pierwszego kontaktu, których gabinety zostały zamknięte i działo się to w wielu krajach. Apteki i farmaceuci stali się portem, do którego można się zwrócić. Następnie widzieliśmy zmieniającą się rolę farmaceutów w zarządzaniu lekami, których przeznaczenie zmieniło się i były one przeznaczone do stosowania w Covid, ale także zarządzaniu testami i byciu częścią rozwiązań dla swoich społeczeństw i społeczności w testowaniu. Mówimy tu o udzielaniu porad w tym zakresie, dostarczaniu przykładów najlepszych dostępnych testów. Ale także, tak jak zdarzyło się to w wielu krajach, mówimy tu o świadczeniu usług i tu przechodzimy do szczepionek. Szczepienia, które zostały podjęte w wielu krajach przez farmaceutów zdolnych do ich wykonywania, były postrzegane jako przykłady dobrych praktyk w wielu krajach. Widzieliśmy też, jak wiele krajów zmieniło swoje przepisy, a niektóre z nich nawet otworzyło się na studentów farmacji, zgodnie z określonymi wytycznymi i przepisami, tak, aby we wszystkich społecznościach było więcej pracowników, którzy byliby w stanie wykonać szczepienia dla społeczeństwa. W niektórych krajach rozpoczął się sezon grypowy, a farmaceuci, którzy już lata temu dostarczali szczepionki przeciwko grypie, połączyli je ze szczepionkami przeciwko COVID. Zapewnili pacjentom dostępność szczepień w aptece osiedlowej, a duże apteki łączyły się w celu zapewnienia dostępu dla wszystkich. Zasadniczo muszę powiedzieć, że nasz zawód poszedł o krok dalej i wkroczył na inny pułap, a ministrowie dostrzegają teraz wkład, jaki farmaceuci wnoszą i zawsze wnosili w zakresie zapewniania wiedzy specjalistycznej, doradztwa, dostępu do bezpiecznych leków, dostępu do bezpiecznych porad, rozwiewania wątpliwości i wsparcia przy wahaniach dotyczących szczepionek.


Jednak teraz w czasie pandemii, bardziej niż kiedykolwiek, farmaceuci nie tylko wkroczyli w nowy pułap, ale prawdopodobnie byli jedynym widocznym zawodem na głównych ulicach miast, w społecznościach, dostępnym dla wszystkich. Mieliśmy wiele dowodów uznania od pacjentów i opinii publicznej, było również wiele agencji zewnętrznych, które opowiadały się za ważną rolą farmaceuty, nie tylko w szczepieniach i zapobieganiu, ale rozmowach z pacjentami o tym, jak zarządzać chorobami zakaźnymi, chorobami niezakaźnymi z którymi przychodzili, ich polipragmazją, stosowaniem leków.


Rzeczy, za którymi farmaceuci lobbowali i opowiadali się od lat, teraz stają się rzeczywistością. I z tego możemy być naprawdę bardzo dumni. O tym wszystkim opowiadali eksperci podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. Zapraszamy do całego podsumowania pod linkiem: https://mgr.farm