Powszechna epidemia wirusa H1N1 w 2009 r. ponownie wywołała wielką debatę na temat szczepień, a wielu pacjentów stanęło przed decyzją szczepienia siebie i swoich dzieci.

Mimo że decyzja o otrzymaniu szczepionki wciąż pozostaje wyborem pacjenta, jako jeden z najbardziej dostępnych pracowników służby zdrowia, farmaceuci mogą odgrywać zasadniczą rolę w dostarczaniu pacjentom istotnych informacji, aby dokonywać świadomych wyborów w zakresie szczepień, zarówno pod względem korzyści, jak i ryzyko. Również farmaceuci mają wyjątkową możliwość identyfikacji pacjentów, którzy są w grupach docelowych pod kątem niektórych szczepień. Mogą także być w stanie złagodzić obawy wielu pacjentów, podając im fakty, a także znaczące ryzyko związane z nieszczepieniem.

Pierwsze zorganizowane szkolenie z zakresu szczepień dla grupy 50 farmaceutów odbyło się w Seattle w stanie Waszyngton pod koniec 1994 roku. W roku 1996 Amerykańskie Stowarzyszenie Farmaceutów (APhA) ustanowiło swój program szczepień na bazie aptek, który został zatwierdzony krajowo. Program szczepień w aptekach (Pharmacy-Based Immunization Delivery) to program edukacyjny, który uczy farmaceutów umiejętności niezbędnych, aby stać się głównym dostawcą zarówno w zakresie edukacji, jak i administracji szczepionek.