Większość techników farmaceutycznych, nie chce brać odpowiedzialności za nadzór nad aptekami, jak wynika z nowej ankiety (Pharmacy Defence Assosiacion, Wielka Brytania partnera ZZPF).

Związek Zawodowy Farmaceutów w Wielkiej Brytanii (PDA) przeprowadził badanie po opublikowaniu propozycji ustawy o zrównaniu przepisów dotyczących nadzoru aptek i pracowników przez techników farmaceutycznych. Zgodnie z propozycją technicy mogliby również wydawać pacjentom leki na receptę, leki wydawane tylko przez farmaceutę i leki OTC, w przypadku braku farmaceutów w aptece. Technicy, którzy rozważają podjęcie tych obowiązków, zrobiliby to tylko, gdyby ich praca znacznie się zmieniła, choćby w zakresie kształcenia.

Osiemdziesiąt sześć procent ankietowanych techników stwierdziło, że nie nadzorowałoby sprzedaży leków na receptę, gdyby nie było farmaceuty, a 80% nie nadzorowałoby sprzedaży w aptece lub leków OTC w przypadku braku farmaceuty. Dalsze 87% nie nadzorowałoby innych pracowników apteki pod nieobecność farmaceuty. Prawie jedna trzecia - 30% - stwierdziła, że w żadnym wypadku nie podjęłaby się tych obowiązków.

PDA mówi: Nie chcemy, aby koledzy technicy farmaceutyczni, byli umieszczani w nieodpowiednich sytuacjach" - powiedział Paul Day, dyrektor PDA.

ZZPF komentuje:

"Widzimy problemy w usługach publicznych w Polsce na przykład przepisywanie recept przez pielęgniarki, bez gruntownej edukacji w tym zakresie, które zostały poproszone o spełnienie dodatkowych ról zawodowych jako działania obniżające koszty. To jest dla nich niebezpieczne i prowadzi do obniżenia standardów”
„Wystarczy pomyśleć o klasach szkolnych" nauczanych przez personel pomocniczy. W przypadku farmacji niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo pacjentów poprzez brak obecności w nadzorze farmaceuty, czy jego braku jest po prostu niedopuszczalny"
Farmaceuta ponosi odpowiedzialność za wydanie leku również konsekwencje złego wydania leku. W takim wypadku musimy mówić o określeniu odpowiedzialności i konsekwencji za błędy w przepisywaniu, czy wydaniu leku tak jak to ma miejsce w przypadku farmaceutów w Polsce. 
Farmaceuci w walce z antybiotykoodpornością, farmaceuci wspierający osoby starsze, farmaceuci edukatorzy, farmaceuci w Inspekcji Farmaceutycznej, farmaceuci na oddziałach i w przychodniach, wszędzie tam gdzie leki wydaje się pacjentom!