Wykonywanie szczepień przeciwko grypie w aptekach to usługa farmaceutyczna realizowana od wielu lat w państwach o wysokiej jakości świadczonych usług medycznych.

Szczepienia wykonywane w aptekach ogólnodostępnych to uznany standard międzynarodowy zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Farmaceutyczną (FIP).

Efektywne strategie zwiększania wyszczepialności przeciw grypie muszą być wielokomponentowe, tak aby podejmowane działania odpowiadały na indywidualne przyczyny braku szczepienia:

- edukację w zakresie zagrożenia grypą,

- bezpieczeństwo szczepień,

- proponowanie ich podczas różnych kontaktów z profesjonalistami ochrony zdrowia,

- ułatwienie dostępu do szczepienia.

To wszystko mogą zaoferować Polscy farmaceuci z aptek ogólnodostępnych. Szczepienia ochronne w aptekach to jeden z elementów polityki lekowej państwa polskiego na lata 2019-2020 .

 

OPZG (Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy) wydał raport dotyczący świadczenia w aptekach usługi szczepienia przeciw grypie.

Zauważalnym przez autorów jest to, że farmaceuci są zawodem medycznym, którego kwalifikacje aktualnie nie są w pełni wykorzystywane przez system ochrony zdrowia. Świadczenie opieki farmaceutycznej (np. rozszerzonych usług farmaceutycznych takich jak świadczenie szczepień przeciw grypie), stanie się uzupełnieniem oraz wsparciem systemu ochrony zdrowia na poziomach podstawowym i specjalistycznym - pandemia COVID-19 ukazuje, jak nieobliczalne mogą być choroby zakaźne.

Raport przedstawia zalecenia i modele wykonywania szczepień w aptekach ogólnodostępnych oraz wskazuje ich efektywność i bezpieczeństwo.

Zapraszamy Państwa do lektury:

Szczepienia w aptekach? - Raport OPZG 2020